• KURUMSAL
 • ÜRÜNLER
 • ÜRETİM
 • REFERANSLAR
 • BASIN
 • İLETİŞİM
 • EN
  +90 212 798 35 35 / info@metsanlighting.com
  KURUMSAL
  TARİHÇE
  1982
  Metsan ın Kuruluşu
  Metsan'nın kökleri kalıp üretimine dayanır. Bugün ürün gamımızdaki çeşitliliğin ve süratle yeni ürün prototipleri oluşturabilmemizin temelinde kalıp teknolojisine ve öz bilgisine hakim olmamız yatmaktadır. Aydınlatma sektöründe üretici olarak var olabilmenin ilk şartı Kalıp'ı bilmektir.
  1982 yılında 50 m2 lik atölyede ilk kalıp üretimine başladık. İlk Kalıplarımızı ürettiğimiz torna tezgahımız şu anda şirket merkezimizde dinleniyor.
  1987
  İlk Aydınlatma Ürünü
  Alanında sektör lideri şirketlere kalıp üreten Metsan, 1987 yılında stratejik bir karar aldı ve Aydınlatma Sektörü'ne ilk 12x50 Plüton ürün serisini üreterek adım attı. Aydınlatma ürünlerinde plüton tarzı halojen spotlara talep giderek büyüyordu dolayısıyla sektöre giriş için en iyi tercih bu ürün grubu ile başlamaktı.
  Kalıp üretimindeki bilgi ve becerimiz sayesinde yüksek talep gören halojen ürünler ürettik. Plüton ürün grubunun üretimi ile birlikte Metsan piyasa için Kalıp üretimininden vazgeçti ve kalıphanesini yalnızca kendi ürün geliştirmelerinde kullanmaya başladı.
  1990
  İlk İhracat Üretimi
  Rusya Doğu Bloku'nun yıkılması ile birlikte büyük bir pazara dönüştü.Türkiye gerek coğrafi yakınlığı gerekse üretim kapasitesi ile Rusya için önemli bir endüstriyel ürün merkezi haline geldi. Metsan da ilk ürün ihracatını bu yıllarda Rusya'ya gerçekleştirdi. Ürün ihracatı, Metsan'ın sadece üretici değil aynı zamanda ihracatçı kimliğini de kazanmasını sağladı. İhracata dönük üretim, Metsan'ın ürün gamında ve kalite süreçlerinde önemli gelişmeler meydana getirdi.
  1991
  Ürün gamındaki çeşitlilik artıyor
  İhracatla oluşan sinerji, kapasite artışını da zorunlu hale getirdi. Bu dönemde Metsan Çağlayan'da ilk fabrika yatırımını gerçekleştirdi. Yeni fabrika ile birlikte ürün yelpazesi de gelişti ve aydınlatma sektörünün talebine göre farklı ürün grupları porföye eklendi. İhracat yapılan ülkelerin sayısının artması ile birlikte ürün sertifikasyon süreci de başladı. Gelişen ürün gamı ile Metsan 100'den fazla ürün çeşidini seri bir biçimde üretebiliyordu.
  1995
  Yeni fabrika yatırımı
  Kapasite artışı ve ihracat lokasyonlarındaki yüksek talep yeni fabrika yatırımını gerekli kıldı. Bu yılda Metsan Kağıthane'de 3000 m2 kapalı alan sahip yeni bir fabrikayı faaliyete geçirdi. İhracat yapılan ülkeler arasına Romanya, ukrayna, Bulgaristan gibi ülkeler de katıldı. Aydınlatma sektöründe üretici olarak var olabilmenin ilk şartı Kalıp'ı bilmektir. Yeni fabrika ile birlikte üretim sürecinde departmanlara ayrılmış bir yapı oluşturuldu.
  1998
  Makine parkuru yenilendi
  Teknolojideki yeni gelişmelere ayak uydurmak ürünlerinizi güncel tutmak için şarttır. Bu ilkeden hareketle Metsan makine parkurunu son model otomasyona dayalı sistemlerle donattı. Makine parkurundaki bu değişim ile kapasite Yüzde 200 oranında arttı ve verimlilik en üst seviyeye taşındı. Farklı pazarlara ürün tedarik edebilmek için yeni üretim teknolojileri kullanmak gerekir. Nitelikli insan kaynağı ile bütünleşmiş teknolojiye dayalı üretim hatları ile Metsan sektördeki kalite algısını pekiştirdi.
  2002
  15.000 metrekarelik yeni üretim tesisi
  Afrika pazarındaki yüksek hareketlilik Metsan'ın üretim kapasitesini bir kez daha arttırmasını sağladı. Mevcut fabrikanın kısıtlı hacmi nedeniyle Hadımköy'de yeni bir fabrika yatırımı gerçekleştirildi. 15.000 M2 kapalı alana taşınan üretimle birlikte Afrika pazarına ve Türk cumhuriyetlerine ihracat yeni bir döneme girdi.
  Üretim kapasitesindeki artış sektörde yüksek adetli tedarik yeteneği ile öne çıkmamızı sağladı Hadımköy üretim tesislerimiz ile birlikte idari yönden de kurumsallaşmanın ilk adımları atıldı.
  2005
  İnşaat Sektöründe Hızlı büyüme
  Bu yıllarda özellikle Türkiye'de inşaat sektörü büyük gelişme gösterdi. Yüksek fiyat-kalite oranına sahip Metsan ürünleri hem özel sektör tarafından hem de kamu projelerinde yoğun bir biçimde talep gördü. Aydınlatma sektörünün gelişimi büyük oranda inşaat sektörü ile doğru orantılıdır. İç ve dış pazarların farklı ürün beklentilerine uygun kalite standartları için ilk AR-GE birimi faaaliyete geçirildi.
  2009
  Led ürün grubu için yeni üretim hattı
  2000'li yılların sonuna doğru aydınlatma ürünlerinde Led teknolojisi yaygınlaşmaya başladı. metsan bu dönemde ilk Led ürün gamını üretmek için harekete geçti. Led ürünlerde dünya lideri Cree ile tedarik ve teknoloji anlaşması yapıldı ve Led Downlight ürün serisi Cree güvencesi ile pazara sunuldu

  Yeni teknolojilere süratle adapte olmak rekabetçi bir sektörel yapı için zorunludur. Led ürün serileri ile Metsan 2000 farklı ürün üreten bir yapıya dönüştü.
  2012
  Kurumsal kimlik değişimi için start verildi
  İç ve Dış pazardaki marka bilinirliğinin artması ile birlikte kurumsal kimliğin yeniden dizayn edilmesi için çalışmalar başladı. markalaşma sürecinde yeni bir rotaya girildi. Markaya yapılan yatırım sektördeki kalite algınızı artırır ve size duyulan güveni sağlamlaştırır. Bugün Metsan 15.000 M2 kapalı alanda 170 çalışanı ve 3500 ürün çeşidi ile 30 ülkeye ihracat yapan bir şirket olarak gelişmesini hızla sürdürüyor.
  2014
  Yeni makine yatırımları yapılarak teknolojik gelişim sağlandı
  CNC, Alüminyum ve Zamak Enjeksiyon makineleri alınarak ürün gamı genişletilmiş, kalitesi yükseltilmiştir. İhracat lokasyonlarımıza Avrupa ülkeleri eklenmiş,Avrupanın dev Otel ve AVM’leri Metsan ürünleri ile aydınlatılmıştır.
  2016
  Hedeflerimizi doğru belirledik
  5 yıl olan garanti süremizi 6 yıla çıkarmak, Ürün gamımıza en az 300 çeşit yeni ürün ekleyerek Aydınlatma sektöründe yeni alternatifler yaratmak,Üreteceğimiz yeni ve kaliteli ürünler ile Konut,AVM,Otel ve Hastane projelerini Metsan ürünleri ile aydınlatmak için çalışmalara başladık.
  MİSYONUMUZ & VİZYONUMUZ
  Aydınlatma teknolojileri alanında öncü çözüm ve hizmetleriyle, Türkiye’de lider, uluslararası pazarda söz sahibi olmak.

  Müşterilerimizin ihtiyaçlarını karşılamak ve verimliliğini artırmak amacıyla, deneyimli ve yetkin ekibimizle en uygun çözümleri sağlamak.

  Değişen müşteri ve piyasa ihtiyaçlarına odaklanarak tüketicilere uygun fiyatlarla kolayca ulaşabilecekleri yüksek kalitede ürünler sunmak, sınıfının en iyisi hizmeti sağlayıp müşterilerimizle güçlü ortaklıklar kurmak.


  Kariyer fırsatlarına açık, keyifle çalışan ve çalışmak için tercih edilen bir firma olmak.

  İnsan ve çevreye olan saygımız, doğru ve açık iletişim yaklaşımımızla güven duyulan ve izlenen çözüm ortağı olmak. Aydınlatma teknolojileri alanında yenilikçi çözümler ile müşterilerine iş fırsatları yaratan bir şirket olmak.

  Müşterilerimiz için değer yaratmak, beklentilerine kalite ve devamlılıkla karşılık vermek önceliğimizdir.

  Ürünlerimize sahip çıkmak ve satış sonrasında da müşterilerimizin yanında olmak görevimizdir.

  Kalitede, hizmette, bayi ilişkilerimizde, en iyi olmak ve kamuoyunda sahip olduğumuz bu imajı korumak ana hedefimizdir.
  DEĞERLERİMİZ
  Mutluluklarını her şeyden üstün tuttuğumuz, ihtiyaçlarına önem verdiğimiz, en büyük önceliğimiz müşterilerimiz ve tüketicilerimizdir. Müşterilerimize kolayca ulaşabilecekleri yüksek kalitede ürünleri, sınıfının en iyisi hizmet ile sunarız.

  Aydınlatma sektöründe en iyi uygulamaları takip eder, daha iyisini yapmayı hedefleriz.

  Üretim ve hizmet aşamalarındaki kalite çıtasını sürekli yükseltiriz.

  Birbirimize danışır, birlikte öğrenir ve yeteneklerimizi geliştiririz.

  Hepimizin başarısı şirketimizin başarısıdır.

  Sonuca ulaştığımız nokta; bizden beklenenin üzerinde ve bir öncekinden daha iyidir.

  Değişim ve yenilikler karşısındaki girişimci ruhumuzla,
  yeni fikirleri araştırır, destekler ve uygularız.


  Pazardaki yeni fırsatları tespit eder ve değişime hızla uyum sağlayarak hareket kabiliyetimizi artırırız.

  Değişime öncülük eder; yeni pazarlar yaratırız. Yeni ve farklı fikirleri kucaklarız.